Spanie s mačkou: za alebo proti?

Matky sú známe tým, že sú mimoriadne nezávislé zvieratá. Hoci však dokážu stráviť celé dni samy, radi sa k vám pritúlia, keď je čas ísť spať. Vyvstáva teda otázka: Je dobrý nápad spať so svojou mačkou?

Táto téma nie je zďaleka jednoznačná. Niektorí majitelia sa bez tejto upokojujúcej prítomnosti nezaobídu, zatiaľ čo iní radšej spia v oddelených spálňach. Máte problémy s rozhodovaním? Blanc Cerise sa pozrel navýhody a nevýhody spania s mačkou.

Prirodzený prostriedok proti stresu

Mať mačku nablízku, keď vkĺznete pod perinu, mátakmer okamžitý upokojujúci účinok. Už nemusíte pred spaním rozmýšľať nad svojimi starosťami: na boj proti úzkosti stačí, keď sa necháte ukolísať mrnčaním vašej mačky, aby ste zaspali z tepla periny. Táto upokojujúca prítomnosť vytvára stav pokoja, ktorý vám pomôžerýchlejšie zaspať. Vychutnávate si prítomný okamih a odchádzate spať bez toho, aby ste si to uvedomovali. Spanie s mačkou tiež znamená, že môžete stráviť výnimočnú chvíľu so svojím domácim miláčikom a posilniť vaše puto. Toľko dôvodov, prečo sa spanie s ním môže rýchlo stať návykové!

Spanie s mačkou, taký dobrý nápad?

Na prvý pohľad má mačka všetky predpoklady na to, aby bola ideálnym pomocníkom pri spoločnom spaní. Už sa vidíte, ako si po boku svojej rozkošnej chlpatej mačičky doprajete chvíľu spánku? Treba si trochu overiť realitu.

Je pravda, že mačky spia veľa (v priemere 16 hodín denne!). Lenže tieto mnohé hodiny spánku nemusia byť nevyhnutne modelované podľa našich vlastných odpočinkových období. Mačky nemajú rovnakýbiologický rytmus ako ľudia: striedajú fázy bdelosti a spánku počas dňa, ale aj v noci. Preto sa môžu po zhasnutí svetla náhle stať aktívnymi. Dosť na to, aby narušili vaše vlastnéspánkové cykly.

Delenie sa o posteľ s mačkou môže mať aj ďalšie nevýhody. Vrčanie, ktoré sa zdalo také upokojujúce pred spaním, sa môže rýchlo stať neznesiteľným o tretej ráno. A keď si uvedomíte, do akej miery nedostatok spánku ovplyvňuje naše nálady a naše telo, je najlepšie vyhnúť sa opakovanému nevyspaniu.

Možno ste si už všimli, že mačky rady driemu v polohách, ktoré sú prinajmenšom kuriózne. Nie ste v bezpečí pred tým, aby si váš kocúr nepomýlil vašu hlavu s vankúšom alebo sa pohodlne uvelebil na vašom chrbte. Nehovoriac o tom, že sú to skutočné termofory: zatiaľ čo v zime je ich jemné teplo citeľné, spánok s mačiatkom, ktoré je príliš priliehavé, sa uprostred vlny horúčav bude podobať skutočnému utrpeniu.

Aké sú zdravotné riziká?

Matky sa považujú za čisté zvieratá. V skutočnosti trávia veľa času starostlivosťou o seba. To však neznamená, že privítanie vášho malého spoločníka v posteli je obzvlášť hygienické: nič vám nehovorí o tom, že jeho vankúšiky labiek tesne pred spaním nepošliapali záchodovú misku.

Je to zrejmé, alespať vedľa mačky je úplne nevhodné, ak trpíte astmou alebo alergiami spôsobenými kontaktom so zvieratami. To isté platí pre roztoče: ak ste na ne citliví, uvedomte si, že mačacie a psie chlpy sú nimi posiate. Navyše je pravdepodobné, že sa na vašej mačke usídlia aj iné malé tvory. Blchy, kliešte, vši… Drobní votrelci, ktorých nikto nechce vidieť množiť sa v dutináchdrápov.

Napokon, mačky, ktoré trávia čas vonku, môžu byť ajprenášačmi chorôb. Toxoplazmóza, choroba z mačacích škrabancov, pásový opar… Vo väčšine prípadov sú neškodné, u jedincov so zníženou imunitou sa však môžu ukázať ako nebezpečné.

Ak to zhrnieme, spanie s mačkou je predovšetkým osobnou voľbou. Všetko závisí od zvieraťa, majiteľa a túžob každého jednotlivca. Z hygienických dôvodov a kvôli pohodliu je najlepšie sa zdržať. Ak si však naozaj chcete udržať puto počas noci, tu je niekoľko tipov pre úspešné spolužitie:

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *