Čas spánku, výber pyžama, pohodlie obliečok, dokonca aj štruktúra matraca… Pokiaľ ide o spánok, každý má svoje vlastné malé zvyky. A je tu ešte jeden bod, na ktorom sa všetci málokedy zhodnú:poloha pre dobrý spánok.
Niektorí ľudia sú králi spánku na chrbte, iní zasa vedia spať na bruchu alebo na boku. Vyvstáva teda otázka: je jedna poloha lepšia ako druhá? V tomto článku Blanc Cerise odhaľuje pravdu a vedie vás kreštruujúcemu spánku. Boli by ste prekvapení, ako veľmi môže spôsob ležania ovplyvniť váš odpočinok.
Spánok: mýtus o ideálnej polohe?
V rozpore s tým, čo si možno myslíte, neexistujeideálna poloha na spanie. Dôvod je jednoduchý: telo sa počas noci pohybuje nevedome. Keď sa nad tým zamyslíte, málokedy sa zobudíme v polohe, v ktorej sme zaspali, však?
Tento nočný pohyb je prospešný pre vaše zdravie a pohodu. Počas spánku sa vaše telo prispôsobuje tak, aby nedochádzalo k nadmernému zaťaženiu niektorej oblasti. Vníma vaše telo počas spánku bolesť? Okamžite zmení polohu, aby ju zmiernilo. V dôsledku toho sa nepríjemné pocity korigujú, a to aj uprostred vášho spánku.
Poloha pre dobrý spánok je vlastne poloha, ktorá je pre vás najpohodlnejšia, keď zaspávate.
Každému jeho vlastná poloha pre dobrý spánok
Na chrbte, na bruchu alebo na boku: a vy, ktorá poloha je pre vás najprirodzenejšia, keď si ľahnete do postele? Každá má svoje výhody, ale aj nevýhody. Rozlúšteniepozícií na spanie.
Spanie na chrbte
Loženie na chrbte sa považuje zanajlepšiu polohu na spanie, a to aj preto, že vyrovnanie chrbtice je optimálne. Hmotnosť je rozložená na matrac, pričom ruky sú umiestnené pozdĺž tela alebo prekrížené na bruchu.
Výhody
- Spanie na chrbte podporuje stabilitu chrbtice, čo znižuje bolesti chrbta, krku a ramien. Za predpokladu, že sivyberiete vhodný vankúš;
- Spanie na chrbtevšeobecne pomáha obmedziť reflux kyseliny;
- V tejto polohe sa vaša tvár netrie o vankúš. Dobrý bod pre tých, ktorí nechcú, aby im vrásky prichádzali príliš rýchlo!
Nevýhody
- Ak už máte sklon k chrápaniu, touto polohou riskujete zhoršenie svojich príznakov. Túto polohu neocenia ani tehotné ženy, najmä na konci tehotenstva.
Spanie na bruchu
Povedať, že túto polohu neocenia zdravotníci, je slabé slovo. Ale nevadí: niektorí spiaci bez nej jednoducho nemôžu žiť. Treba povedať, že ležanie na bruchu a zaborenie tváre do vankúša je mimoriadne upokojujúce.
Výhody
- Znižujú sa príznaky chrápania a spánkovej apnoe. U niektorých ľudí môžu dokonca úplne vymiznúť.
Nevýhody
- Táto poloha prirodzene vyklenuje chrbát, čo môže spôsobiť bolesti stavcov, chrbtice a bedrovej oblasti.
- Keď spíte na bruchu, vaša hlava je nevyhnutne otočená na jednu alebo druhú stranu. Napätie, ktoré počas noci pôsobí na krčné stavce, potom môže spôsobiť bolesť. Ak napriek všetkému radi spíte na bruchu, zvoľte si relatívne plochý vankúš, aby príliš nenatiahol krk.
- Pokiaľ nepoužívateprehoz, nič by ste nemali vyberať náhodne: pomáhajú podporovať prirodzené zakrivenie chrbtice, znižujú tlakové body, a tým zabraňujú bolesti.
Nie príliš tvrdý, nie príliš mäkký, matrac sa vyberá predovšetkým podľa vašej morfológie a spánkových návykov. To isté platí aj pre vankúš: či už radi spíte na bruchu, na chrbte alebo v polohe plodu, mal by udržiavať vašu hlavu a krk vneutrálnej polohe.
Naša rada: nech už zaspávate v akejkoľvek polohe, neváhajte si zaobstarať niekoľko vankúšov, aby ste zvýšili svoje pohodlie. Niektorí ľudia, ktorí spia na boku, si radi dávajú vankúš medzi kolená, aby znížili prípadnú záťaž chrbta.
Z tohto článku si musíte zapamätať toto: Neexistuje žiadna taká vec akoideálna poloha na spanie. U každého človeka sa líši v závislosti od individuálneho zdravotného stavu a preferencií. Na druhej strane, ak máte pocit, že vaša obľúbená poloha zhoršuje už prítomné bolesti, bolo by lepšie ju zmeniť.
Nájdeniesprávnej polohy na spanie je jedna vec, výber oblečenia, v ktorom sa cítite pohodlne, je druhá vec: zbavte sa tesne priliehajúceho oblečenia, ktoré vám bráni v pohybe. Ak neradispíte nahí, zvoľte sipyžamo ponúka rovnakú mäkkosť a voľnosť pohybu. Ideálne na pohodlné usadenie sa do postele!