Alergie na roztoče domáceho prachu, ktoré sú príčinou mnohých ochorení dýchacích ciest, postihujú veľkú časť svetovej populácie. Tieto drobné parazity sa množia v našich domovoch a spôsobujú príznaky, ako je upchatie nosa a svrbenie. Trpíte alergiou na roztoče? Blanc Cerise vám pomôže pochopiť a zvládnuť tieto alergie a obnoviť tak kvalitu vášho života.
Prečo ste alergickí na roztoče domáceho prachu?
Odhaduje sa, že 50 až 10 % svetovej populácie je alergických na roztoče domáceho prachu . Najcitlivejšie sú deti vo veku od 8 rokov. Predpokladá sa však, že spomedzi ostatných alergií je 45 % vyvolaných roztočmi domáceho prachu! Roztoče sú tak po peľoch druhým najväčším zdrojom alergie. Je preto nevyhnutné porozumieť alergii na roztoče domáceho prachu.
Pripomeňme, že roztoče domáceho prachu sú drobné, voľným okom neviditeľné článkonožce s veľkosťou približne 0,2 až 0,3 mm a životnosťou 2 až 4 mesiace. Ich hlavnými alergénmi sú bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v ich truse a rozkladajúcich sa telách.
Tieto bielkoviny môžu pri vdýchnutí alebo kontakte s pokožkou u niektorých ľudí spôsobiť alergickú reakciu. Imunitný systém osoby alergickej na roztoče identifikuje tieto bielkoviny ako škodlivé látky. Potom reaguje produkciou protilátok nazývaných imunoglobulín E (IgE), ktoré sa viažu na bunky.
Tieto protilátky spôsobujú uvoľňovanie histamínu, ktorý je príčinou alergických príznakov, ako je zápal, svrbenie, kýchanie a tvorba hlienu.
Ako vznikajú roztoče domáceho prachu v dome?
Snažíte sa zistiť, či máte doma roztoče domáceho prachu? Za akých podmienok sa množia? Prachové roztoče sú prítomné po celý rok, ale ich populácia má tendenciu zvyšovať sa v teplom a vlhkom prostredí. Ideálne podmienky na rozmnožovanie roztočov sú teplota okolo 25 °C a 75 % vlhkosť. Roztoče neprežijú pri teplote nižšej ako 17 °C a 55 % vlhkosti. Zabíja ich aj teplo nad 58 °C.
Vo Francúzsku sa roztoče množia najmä na jeseň a v zime, keď sú domy vykurované a v interiéri je vyššia vlhkosť. V tropickejšom podnebí sa môžu vo veľkom množstve vyskytovať aj na jar a v lete.
Roztoče sa živia mikročasticami odumretej kože, ako sú vlasy a zvieracia srsť, ale aj peľom a plesňami. Preto s obľubou zaliezajú do postelí a iných textílií v domácnosti, ako sú záclony, koberce, pohovky a dokonca aj koberce.
Vedeli ste, že? Pod matracom sa môžu nachádzať až 2 milióny roztočov! Číslo, ktoré vás núti čo najrýchlejšie sa týchto mikroskopických parazitov zbaviť…
Aké sú príznaky alergie na roztoče?
Príznaky alergie na roztoče sú podobné príznakom alergie na peľ alebo zvieraciu srsť. Ak máte niekoľko z týchto príznakov, môžete trpieť alergiou na roztoče:
- alergická nádcha, t. j. upchatý, tečúci nos s opakovaným kýchaním.
- svrbenie v nose, hrdle alebo očiach.
- červené, slziace alebo opuchnuté oči.
- suchý kašeľ.
- sipot, dýchacie ťažkosti alebo dokonca zhoršenie astmy u predisponovaných osôb.
Môžete pociťovať aj únavu, ak alergia trvá niekoľko týždňov po sebe, ale uvedomte si, že únava sama o sebe nie je príznakom alergie na roztoče. Ak je váš spánok narušený, Blanc Cerise vám prezradí najlepšie polohy na dobrý spánok .
Príznaky môžu byť u jednotlivých osôb viac alebo menej intenzívne a trvať dlhšie alebo kratšie. Ak si myslíte, že by ste mohli byť alergickí na roztoče domáceho prachu, je dôležité poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom .
Ako sa lieči alergia na roztoče?
Úplne sa zbaviť alergie na roztoče v domácom prachu môže byť ťažké, ale určité spôsoby liečby a opatrenia môžu pomôcť zmierniť príznaky a zlepšiť kvalitu života. Lieky alebo alergénová imunoterapia: tu sú najbežnejšie spôsoby liečby v boji proti alergii na roztoče v prachu.
Lieky na potlačenie príznakov
Na zmiernenie príznakov alergie na roztoče v prachu vám lekár môže predpísať niekoľko druhov liekov v závislosti od toho, čo je pre vás najvhodnejšie.
Po prvé, antihistaminiká pomáhajú znížiť kýchanie, výtok z nosa a svrbenie. Uprednostňujú sa aj nosové kortikosteroidy na zníženie zápalu nosových ciest a dekongestíva na uvoľnenie upchatého nosa.
Alergénová imunoterapia
Alergénové injekcie alebo sublingválne tablety môžu dlhodobo pomôcť znížiť citlivosť na roztoče domáceho prachu. Desenzibilizácia spočíva v postupnom podávaní zvyšujúcich sa dávok alergénnych extraktov, aby si imunitný systém zvykol na tieto alergény. Vykonáva sa injekčne (podkožné injekcie) alebo sublingválne (tablety alebo kvapky pod jazyk). Desenzibilizácia na roztoče domáceho prachu môže dlhodobo výrazne znížiť alergické príznaky.
Ak máte príznaky, je vhodné poradiť sa s alergológom, ktorý vám stanoví presnú diagnózu a individuálny plán liečby. Ten bude schopný vykonať kožné testy alebo krvné testy na potvrdenie alergie na roztoče a posúdenie závažnosti alergickej reakcie.
Osvedčené postupy, ako zabrániť roztočom vniknúť do spálne
Hoci sa roztočov nedá úplne zbaviť, existuje niekoľko jednoduchých vecí, ktoré môžete robiť denne, aby ste znížili množstvo alergénov: vetrajte miestnosti, pravidelne upratujte, odvlhčujte vzduch alebo dokonca vyčistite spálňu. Ponúkame vám všetky naše tipy, ako vyhnať roztoče z vášho domova.
1. Vyvetrajte svoj domov
Aby ste obmedzili výskyt roztočov, a tým aj riziko vzniku alergie na prach, prvým zvykom, ktorý by ste si mali osvojiť, je správne vyvetrať svoj dom alebo byt. Ráno a večer otvorte okná aspoň na 10 minút, najmä v spálňach, aby ste obnovili vzduch a odvádzali alergény. Je dobré nechať cez deň otvorené postele, aby sa odstránila prebytočná vlhkosť (najmä ak sa v noci potíte).
Takisto si zvyknite vyvetrať domácnosť pri upratovaní, aj keď ide len o základné upratovanie. Zabránite tak hromadeniu prachu vo vzduchu.
2. Pravidelne a dôkladne upratujte domácnosť
Keď už hovoríme o upratovaní: ak chcete bojovať s alergiou na roztoče, je dôležité nezanedbávať domáce práce. Pravidelne vykonávajte dôkladné upratovanie všetkých miestností. Na správne odstránenie prachu z vašej domácnosti odporúčame používať vysávač vybavený filtrom HEPA (High Efficiency Particulate Air).
Osobitnú pozornosť venujte rizikovým povrchom, teda tým, na ktorých sa usadzujú roztoče, ako sú: posteľná bielizeň, koberce, záclony, závesy alebo dokonca látka vašej pohovky. A nezabúdajte často meniť kúpeľňovú bielizeň ( osušky a čistiť matrac každých šesť mesiacov a raz mesačne ho vysávať. Protiroztočové poťahy môžete nainštalovať aj na posteľnú bielizeň. Vašu posteľnú bielizeň (vankúš a prikrývku) by ste mali meniť každé dva mesiace a posteľnú bielizeň (prestieradlá, obliečky na prikrývku, obliečky na vankúš) raz týždenne. Vašu posteľnú bielizeň aj posteľnú bielizeň by ste mali pravidelne prať v práčke pri vysokej teplote (60 °C). V skutočnosti je pranie pri teplote 30 až 40 °C šetrnejšie k našej planéte, ale nestačí na zničenie roztočov .
Preto sa rozhodnite pre syntetické alebo bavlnené materiály, ktoré možno prať pri vysokých teplotách, na rozdiel od perín alebo vlnených prikrývok.
3. Udržujte svoj domov svieži a suchý
Ak sa chcete zbaviť alergie na roztoče, je veľmi dôležité zbaviť sa vlhkosti vo vašej domácnosti . Ak chcete udržať svoj domov suchý, môžete sa rozhodnúť pre správne vetranie alebo odvlhčovač vzduchu. Orientačne by sa vo vašej spálni mala udržiavať vlhkosť pod 50 %, aby ste sa vyhli napadnutiu roztočmi.
To isté platí aj pre teplotu: chladný, dobre vetraný domov neprispieva k prítomnosti roztočov. ideálna teplota v spálni by nemala presiahnuť 18 °C.
4. Nepúšťajte domáce zvieratá do spálne
Môže byť ťažké odolať tomu, aby ste mali svojho domáceho miláčika neustále nablízku, vrátane toho, aby sa k vám túlil v spodnej časti postele. Srsť domácich zvierat je však, žiaľ, jednou z príčin šírenia roztočov.
Aby ste mohli bojovať proti alergii na roztoče, musíte svojmu štvornohému priateľovi vysvetliť, že odteraz bude musieť spať vo svojom koši a nie už vo vašej spálni. Pozitívum: konečne si budete môcť užívať všetok priestor vo vašej posteli!
5. Obmedzte textílie vo svojej domácnosti
Či už ide o záclony, závesy, koberce alebo koberce, všetky tieto materiály majú tendenciu hromadiť prach a alergény a hrozí, že spôsobia alebo zhoršia alergiu na roztoče . Znepriehľadnite svoj domov, aby ste čo najviac eliminovali úkryty roztočov a uprednostňujte materiály, ktoré sa ľahko čistia.
Ideálne je zvoliť si na podlahu parkety, dlažbu alebo linoleum. Odporúčame vám tiež zaobstarať si Post Views: 18