Prepadli ste práve novejsúprave posteľnej bielizne a neviete, čo so starými obliečkami? Pred ich vyhodením si to dvakrát rozmyslite: s trochou fantázie a inšpirácie určite nájdete spôsob, ako im dať druhý život. Či už ide o kutilstvo alebo sťahovanie, tieto látky majú skutočný potenciál a môžu vám pomôcť pri každodennom používaní. Čo teda môžete urobiť so starými plachtami? Blanc Cerise v tomto článku odhaľuje 10 spôsobov, ako znovu využiť použité prestieradlá.
1) Vyrobte si veľa projektov na šitie
Podporovať zodpovednejší spôsob spotreby: to je jedno z hlavných poslaní našej značky . Je teda len prirodzené, že vás pozývame objaviť svet upcyklácie a dať svojim starým obliečkam novú podobu . Upcyklácia spočíva v regenerácii a opätovnom použití predmetov, ktoré sa už nepoužívajú. Inými slovami, nič sa nestratí, všetko sa premení. Ukazuje sa, že staré prestieradlá sú vynikajúcim východiskovým bodom pre mnohé šijacie projekty: tašky, zástery, obaly na vankúše , vrecká, obaly na odevy… Či už ste v tejto oblasti veľký začiatočník alebo pravidelný ručný pracovník, možností je veľa. A čo môže byť uspokojujúcejšie ako vyrobiť vlastnými rukami jedinečný, 100 % personalizovaný predmet? Na internete je k dispozícii množstvo návodov, ktoré vám pomôžu. Na svoje šijacie stroje!
2) Zrecyklujte posteľnú bielizeň
Ak neviete, čo robiť s použitými prestieradlami alebo nemodernou posteľnou bielizňou, nenechajte ich hromadiť sa vzadu v skrinkách: zvážte ich odovzdanie na jednom zo 40 000 zberných miest, ktoré sa nachádzajú vo Francúzsku. Vaše použité oblečenie alebo prestieradlá budú opätovne použité, zhodnotené alebo recyklované.
3) Chráňte svoj domov
Plánujete maľovanie alebo kutilstvo? Vždy nezabudnite chrániť svoje okolie pred prípadným postriekaním. Správny reflex: zakryte podlahu a nábytok použitými plachtami . Takto si môžete byť istí, že miestnosť, v ktorej sa nachádzate, nezašpiníte. V rovnakom duchu môžete staré plachty použiť na ochranu kufra auta, ak potrebujete privítať svojho domáceho miláčika z prechádzky alebo prepraviť zelený odpad.
4) Použité plachty použite vonku
Na rozdiel od oblečenia, ktoré chcete ochrániť pred škvrnami od trávy, piesku a blata, sú staré plachty bezpečné. Využite preto príležitosť vziať ich von: deň na pláži, improvizovaný piknik, občerstvenie v parku s deťmi… Ich výhodou je, že rýchlo schnú a zaberajú minimum miesta. Neváhajte a majte jednu alebo dve v kufri, aby ste boli pripravení na všetky prípady.
5) Premeňte staré prestieradlá na handry
Jednoducho rozstrihnite prestieradlo a v rekordne krátkom čase si vyrobte novú sadu kuchynských utierok alebo utierok na prach. Základný trik, ale praktický a veľmi jednoduchý na vykonanie. Ak má vaša látka krásne výšivky, prečo nevyužiť príležitosť a nevytvoriť nové stolové obrúsky? Len sa uistite, že ste obšili lemy pre dokonalé zakončenie.
6) Urobte svojim deťom radosť
Vonku prší a vaše deti sa nudia? Ak vám dochádzajú nápady, ako zamestnať vaše ratolesti, spomeňte si na staré prestieradlá, ktoré spia vzadu v skrini. Dajú sa použiť ako podklad pre kresby v životnej veľkosti. Vyberte svetlé prestieradlo, vytiahnite súpravu farieb a nechajte ich fantáziu pracovať na plné obrátky. Ďalšou možnosťou je premeniť staré prestieradlo na kostým niekoľkými ťahmi nožnicami: ich na plášť superhrdinu alebo kostým ducha!
7) Uľahčite si sťahovanie
Ak ste sa už niekedy sťahovali, určite to poznáte: medzi skladovaním, prepravou a príchodom a odchodom môžu byť vaše veci vo veľký deň vystavené skúške. A čo môže byť nepríjemnejšie ako zistenie na konci dňa, že ste poškodili nejaký kus nábytku? Rovnako ako kartónové škatule, lepiaca páska a fixky, aj staré prestieradlá sú jednou z veľkých nevyhnutností pre dokonalé sťahovanie. Sú multifunkčné, obzvlášť užitočné na vypchávanie krabíc, balenie riadu a ochranu nábytku pred poškriabaním. Použitými prestieradlami môžete obklopiť aj matrac alebo pohovku, aby sa na ne počas prevádzky neprášilo.
8) Zabalte darčeky: metóda furoshiki
Na narodeniny alebo rodinné vianočné oslavy sa často synonymom stávajú hory darčekových obalov, ktoré sa vyhadzujú rovno do koša. Tento rok je čas na zmenu: zabudnite na klasický papier a objavte furoshiki, umenie tradičného japonského skladania. Táto ekologická a estetická metóda spočíva v balení a preprave predmetov do štvorcov látky. Vyberte si staré prestieradlo s najkrajšími vzormi a nechajte sa viesť online návodom.
9) Chráňte svoje rastliny
Blížia sa mínusové teploty a vy sa obávate, že vaše rastliny budú trpieť? Je pravda, že mráz môže byť pre zeleninovú záhradu a vaše obľúbené kvety mimoriadne ničivý. Tip, ktorý by ste mali poznať: Jednoducho umiestnite staré bavlnené plachty na svoje vonkajšie rastliny, aby ste ich ochránili pred chladom a snehom. Vďaka svojim priedušným a ochranným vlastnostiam pomôžu použité plachty zachovať aj tie najchladnejšie rastliny.
10) Vytvorte si suchý termofor
Zostaňme pri zimnej téme s týmto posledným nápadom na recykláciu vašich plachiet alebo starých perín: suchý termofor. Táto je príjemná, ako sa len dá, vkĺzne do vašej postele alebo pod prehoz na pohovke a zohreje atmosféru. Vezmite si prestieradlo z bavlny, ľanu alebo konope a ušite z neho termofor do tvaru podľa vlastného výberu. Na záver ju jednoducho naplňte ryžou. Rýchle, jednoduché a úsporné kutilstvo, ak neviete, čo so starým prestieradlom .