Máte v posteľnej bielizni roztoče?

Dobre udržiavaný matrac je zárukou dobrého spánku. Preto je nevyhnutné sa oň starať, pretože sa môže rýchlo stať živnou pôdou pre baktérie a iných škodcov vrátane roztočov. Tieto drobné živočíchy patria do čeľade pavúkovitých. Na rozdiel od štiav neštípu. Neprenášajú ani choroby. Problémom je, že pre niektorých ľudí sú vysoko alergénne. Nie sú to teda také neškodné malé zvieratká.

Spomedzi všetkých miestností v dome je spálňa ich obľúbeným ihriskom. V priemernej posteli sa ich nachádza viac ako milión! To stačí na to, aby vám prebehol mráz po chrbte. Takže ako zistíte, či máte v posteli roztoče? Aké sú najlepšie spôsoby, ako sa ich zbaviť? Blanc Cerise vám ponúka všetky riešenia, ako sa zbaviť týchto mini votrelcov.

Ako viete, či máte v posteli roztoče?

Vyhovujúce prostredie

Ak ste dúfali, že sa vám podaríodhaliť prítomnosť roztočov v posteli, máte smolu: tento hmyz je voľným okom neviditeľný. Sú fanúšikmi teplých a vlhkých miest a živia sa najmä odumretými kožnými bunkami. Preto nie je prekvapujúce, že tak veľmi milujú naše postele. To však nie je všetko: roja sa aj vo vankúšoch, kobercoch, poťahoch na pohovkách a plyšových hračkách. Len čo je spálňa prehriata, zle vetraná a plná drobností, sú splnené všetky ideálne podmienky na ich rozmnožovanie. Skutočný raj pre našich malých nepriateľov!

Druhým znakom toho, či sa vo vašej spálni usídlili roztoče? Prach. S radosťou sa v ňom miešajú, a to až do takej miery, že v jednom grame prachu možno nájsť až 10 000 roztočov. A aj keď majú menej ako milimeter, môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie.

Alergické reakcie

Alergické prejavy sú najzreteľnejším vodítkom, podľa ktorého zistíte, či máte v posteli roztoče. Upchatý nos, slzenie očí, svrbenie hrdla, kašeľ, opakované kýchanie… Príznaky alergie na roztoče v prachu sa v konečnom dôsledku podobajú príznakom silného prechladnutia. Na rozdiel od vírusu však tieto nepríjemné pocity nezmiznú po niekoľkých dňoch. Navyše, v niektorých prípadoch môžu byť príznaky obzvlášť zúrivé: opakované vystavenie roztočom domáceho prachu môže viesť k ťažkým astmatickým záchvatom a ekzémom. Toľko ochorení, ktoré môžu postihnutým ľuďom zničiť život.

Príznaky sa vo všeobecnosti zintenzívňujú počas zimných mesiacov, keď sa interiéry viac vykurujú. Prachové roztoče sa množia závratnou rýchlosťou v dutinách prestieradiel alebo pohoviek. Práve ich výkaly a zvyšky potom dráždia dýchacie cesty.

Medikamentózne ošetrenie môže uľaviť aj tým najcitlivejším jedincom. Ale prepokojný spánok je naďalej nevyhnutné riešiť koreň problému. Ako môžete vyčistiť svoje prostredie azbaviť sa roztočov nadobro?

Naše tipy, ako odpudiť roztoče z posteľnej bielizne

Na matracoch a vankúšoch

Zlou správou je, že roztoče z vašej domácnosti úplne vyhnať nemožno. Usídlia sa aj v tých najčistejších domácnostiach. Dobrou správou je, že existujú riešenia na zníženie ich počtu.

Všetko sa začína primatraci: práve tu sa sústreďuje všetka vlhkosť, ktorá sa vyprodukuje počas noci. Pružinové matrace sa neodporúčajú. Obsahujú množstvo dutín, v ktorých sa s radosťou usadia roztoče. Aby sme sa čo najviac vyhli ich napadnutiu, obrátime sa radšej na matrace zo 100 % latexu alebo studenej peny.

Dôležitý je aj výber podkladu. Skriňová pružina je určite veľmi pohodlná, ale neumožňuje lôžku dýchať. Zvoľte si radšej lamelový základ postele, ktorý podporuje lepšiu cirkuláciu vzduchu.

Trpíte alergiami a nevietektorý vankúš si vybrať? Mali by ste vedieť, že v perových a páperových vankúšoch sa častejšie množia roztoče. Odporúčame vám preto kúpiť si vankúše so syntetickými výplňami, v ktorých je menšia pravdepodobnosť ich usídlenia. Ďalšou výhodou je, že tento typ vankúšov sa ľahko čistí a suší. Pre bezproblémový spánok vložte vankúš a prikrývku do práčky každé 3 mesiace.

Ak ste sa rozhodli udržať roztoče na uzde,posteľovú bielizeň. Môžete si tak udržať zdravú posteľnú bielizeň dlhšie.

Ďalšia zbraň proti roztočom prachu, ktorú by ste mali poznať:jedlá sóda. Ak chcete dosiahnuť hĺbkové čistenie (bez toho, aby ste poškodili životné prostredie alebo svoje zdravie), jednoducho rozotrite prášok po celom povrchu matraca alebo vankúša. Na maximalizáciu výsledku môžete pridať niekoľko kvapiek esenciálnych olejov z levandule alebo čajovníka. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín a potom ho vydrhnite kefou. Nakoniec vysajte, aby ste odstránili hydrogénuhličitan.

Poznámka: nikdy nepoužívajte parný čistič na matrac alebo vankúš. Iba zvýšite úroveň vlhkosti a prilákate nežiaducich hostí.

O praní

Viete, že niektoré textílie sú prirodzene účinné proti roztočom? To je prípad ľanu: štruktúra jeho vlákien jednoducho bráni parazitom, aby sa na ňom uchytili. Ľanovéobliečky sú skvelými spojencami, ak chcete obmedziť riziko vzniku alergií. Všimnite si, žepodšívka a konopné obruby zaručia noci plné absolútnej mäkkosti. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia tieto výnimočné tkaniny nemusia byť nevyhnutne cenovo nedostupné. Blanc Cerise to dokazuje svojimi obliečkami na prikrývku zo 100 % praného ľanu: stavte na špičkovú posteľnú bielizeň a sublimujte svoju spálňu za férovú cenu.

Ako ste už určite pochopili, pokiaľ ide o boj proti roztočom, nič sa nevyrovnáprírodnej posteľnej bielizni. To však nie je všetko: existuje niekoľko vecí, ktoré môžete robiť na dennej báze, aby ste zabránili ich výskytu.

Každý deň

Máte vo zvyku ustielať si posteľ hneď, ako si usteliete? Zlý nápad. Tým, že hneď po prebudení zložíte posteľnú bielizeň, vytvárate skutočnú pascu na roztoče. Tie sa počas noci stihli nahromadiť, najmä ak máte tendenciu sa veľa potiť. Nechajte posteľ otvorenú a vytriasajte perinu z okna, aby ste ju zbavili prachu a iných nečistôt.

Dvakrát denne

Ráno a večer aspoň na 10 minút klimatizujte spálňu: znížite tým úroveň vlhkosti a udržítev spálni ideálnu teplotu.

Každý týždeň

Buďte dôslední prifrekvencii, s akou periete posteľnú bielizeň. Aby ste mali istotu, že zabijete čo najviac malých votrelcov, zvoľte najteplejšiu teplotu, akú vaše obliečky zvládnu. Nevynechávajte ani svojepostele,povlaky na vankúše, spodné plachty, prikrývky (alebo aj matrace) von oknom hneď, ako to počasie dovolí. Roztoče sú síce húževnaté, ale nie sú odolné voči dennému svetlu.

Protiroztočové opatrenia v spálni

Všetko nasvedčuje tomu, že máte v posteľnej bielizniroztoče? Vyhláste im vojnu:

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *