Každý obed je to isté: keď zhltnete jedlo, viečka sú ťažké, veľmi ťažké… Zívate stále viac a viac a bez toho, aby ste si to uvedomili, kývnete hlavou k počítaču. Nie je čas ísť si na pár minút oddýchnuť?
Driemať alebo nedriemať, rozdeľuje sa téma. Kým niektorí sa bez nej ťažko zaobídu, iní sa bránia ležať počas dňa. O to viac, že vo svete, kde sa cení produktivita, je to často ešte stále odsudzované.
Je siesta dobrým zvykom alebo stratou času?Ako dlho trvá regeneračná siesta? Blanc Cerise pre vás v tomto článku vytriedi pravú od falošnej.
Siesta, dobrý alebo zlý nápad?
Ako už asi tušíte, driemanie počas dňa je mimoriadne priaznivý zvyk pre vaše zdravie a pohodu. V skutočnosti má zdriemnutie niekoľko podceňovaných výhod, o ktoré by bola škoda sa pripraviť.
Keď sa prebudíte po niekoľkominútovom zdriemnutí, už pociťujetebezprostredné výhody. Obnovená energia, zvýšená bdelosť a koncentrácia, zníženie stresu… Váš mozog je ako stroj, ktorý bol odpojený a znovu naštartovaný, pripravený opäť sa pustiť do efektívnej popoludňajšej práce.
Ale tým výhody nekončia:Praktizovanie každodennej siesty má aj priaznivé dlhodobé účinky. Tento pokojný čas má silu zlepšiť pamäť, regulovať emócie, stimulovať kreativitu, a dokonca, posilniť imunitný systém. A to je len začiatok!
Je teda ľahké pochopiť, prečo si fanúšikovia z tejto prestávky urobili takmer posvätnú tradíciu. Nie vždy sa však siesta stretáva s jednomyseľným súhlasom. Niektorí ľudia sa jej skôr vyhýbajú, pretože majú nepríjemný dojem, že sa zobudia ešte viac vyčerpaní ako predtým. Tento jav sa nazýva „spánková zotrvačnosť“ a môže trvať od niekoľkých minút až po niekoľko hodín.
Ako si teda dobiť baterky bez toho, aby ste mali potom príliš veľké problémy so zobudením? Stačí sa pohrať sdĺžkou zdriemnutia.
Ako dlhý je regeneračný spánok?
Ideálna dĺžka zdriemnutia je10 až 20 minút (bez času potrebného na zaspanie). Posilňovací spánok, ktorý sa dá ľahko začleniť do vášho režimu, je ideálny na rýchly návrat do formy. Ako funguje? Prebuďte sa pred tým, ako upadnete do hlbokého spánku. Týchto niekoľko minút stačí na to, aby ste sa opäť nabudili bez toho, aby ste boli po zvyšok dňa mrzutí.
Kráľovský spánok, na druhej strane, zodpovedáplnému spánkovému cyklu alebo 1 hodine a 30 minútam. Toto trvanie je najviacregeneračné: umožňuje spáčom zotaviť sa z neúplného nočného spánku bez toho, aby zostali v hmle. Tieto dlhé zdriemnutia nie sú zďaleka vyhradené len pre deti, preto sa odporúčajú ľuďom so spánkovým dlhom, napríklad pracovníkom na nočné zmeny. Vynechajte ich však, ak trpíte chronickou nespavosťou.
Všetkým tým, ktorých rozvrh je preťažený, je možné dopriať si chvíľku oddychu aj počas dňa. Nejde o to, aby ste úplne zaspali, ale aby ste si dali pauzu na 5 minút top chrono. Tento postup je známy akomikrosestava: jednoduchý akt zatvorenia očí a sústredenia sa na dýchanie na niekoľko okamihov vám môže pomôcť proti malému útlmu.
Aký je ideálny čas na zdriemnutie?
Vy viete, koľko času máte venovať zdriemnutiu. Teraz už len potrebujete vedieť, ktorá časť dňa je na odpočinok najvhodnejšia.
Nie je nič lepšie ako sledovať svoje biologické hodiny, aby sterýchlo zaspali. Po rannom vrchole produktivity sa telo prirodzene nachádza v stave ospalostimedzi 13. a 15. hodinou. Určite ste už zažili tú povestnú popoludňajšiu únavu aj po ľahkom jedle. Opakované zívanie, štípajúce oči, slabnúca pozornosť… Signály sú jasné: je to ideálny čas na krátke zdriemnutie.
Začiatok zdriemnutia po 16. hodine sa neodporúča. Je pravda, že po náročnom dni je pokušenie zdriemnuť si na mieste. Jediné, čo chcete, je vkĺznuť pod posteľnú bielizeň. Ale nepodľahnite! Najlepšie je odolať volaniu siesty a večer si ísť ľahnúť skôr ako zvyčajne. Riskujete, že zasiahnete do noci, ktorá je pred vami, a budete mať problémy so zaspávaním. Je lepšie zvoliť sipokojnú činnosť (čítanie pod dekou, kúpeľ, počúvanie hudby…), aby ste si mohli oddýchnuť bez toho, aby ste zmenili kvalitu svojho budúceho spánku.
Úspešná siesta: návod na použitie
Máte problémy so zaspávaním? Nepodliehajte panike Môžete sa naučiť zdriemnuť. Podobne ako športovec, ktorý chce zlepšiť svoj výkon, si budete musieť vytvoriť podmienky. Čím viac budete trénovať, tým ľahšie sa vám budespať. Čas na nácvik: Tu je niekoľko tipov, ktoré vás dostanú do správnej nálady na zdriemnutie.
- Počkajte aspoň15 minút po raňajkách, kým si ľahnete do postele.
- Sadnite si napokojné miesto, kde sa môžete uvoľniť. Mikrospánok si môžete dokonale vychutnať v sede. Na dlhšie zdriemnutie si doprajte pohodlie na pohovke alebo na kvalitnom matraci. Odhrňteplicitnou mäkkou dekou. Musíte? Prostredie medzi 16 a 18 °C, čo jeideálna teplota pre spálňu.
- Premyslite sinastavenie budíka a prepnutie telefónu do režimu lietadlo predtým, než sa pustíte do spánku.
- Skús si zaviesťšpeciálny rituál zdriemnutia: tým, že budeš odpočívať vždy na tom istom mieste, v tej istej polohe a budeš robiť tie isté veci, tvoje telo sa samo uvedie do spánkového režimu.
- Ak potrebujete dobrú vzpruhu,tesnko pred zdriemnutím si vypite kávu. Keďže účinok kofeínu trvá približne 20 minút, po spánku sa budete prebúdzať mimoriadne povzbudení.
Keď ide o spánok počas dňa bez toho, aby to ovplyvnilo váš nočný spánok, všetko je otázkou načasovania. Expresný spánok alebo hodina a pol driemania:optimálna dĺžka regeneračného spánku závisí od toho, ako ste unavení. Jedno je však isté, a to, že váš spánok bude o to lepší vkvalitných závesoch. Podľahnite hebkostičerešňovo bielej posteľnej bielizne a zobuďte sa oddýchnutejší ako kedykoľvek predtým.